prosinec 2024
Školíme lépe
Kamil Procházka
My bezpečáci obvykle nejsme nejlepší školitelé. Sice školíme hodně, ale nemáme žádnou zpětnou vazbu. Nikdo nás nepochválí ani nehaní. Tedy aspoň já to nikdy nezažil…
Když člověk začne školit BOZP a PO, nemůže absolutně tušit, co má říkat. Živě se mi vybavují mé vlastní začátky. Nulové zkušenosti se školením a taky prakticky nulová znalost problematiky. Ale to není to nejhorší.
Jako největší problém školení BOZP a PO vnímám to, že se jedná o povinné školení, které se pravidelně opakuje a nemění se. Naši zaměstnanci poslouchají každý rok to samé. Není se čemu divit. Velké změny se na poli BOZP a PO nedějí.
Většina lidí nepovažuje téma BOZP a PO jako extra zajímavé. To by možná šlo trochu zlepšit, ale nalejme si čistého vína. Pokud to musíte znovu povinně poslouchat každý rok, tak to nikoho bavit nemůže.
Výchozí pozice nevypadá dobře. Ale pořád můžeme pracovat jako bezpečáci/školitelé na sobě. Prostor na zlepšení se vždycky najde.
VELKÉ PROZŘENÍ
U mě došlo poprvé k prozření asi před 10 lety. Zdálo se mi, že školit umím. V té době už jsem toho měl dost za sebou. Jeden kamarád bezpečák mě požádal, jestli bych u nich ve fabrice mohl proškolit téma zadané korporátem. On sám školil pořád a měl zato, že změna školitele by mohla fungovat. Šlo o několik školení a já na to kývnul.
Po prvním termínu si mě vzal kamarád bokem a dal mi upřímnou zpětnou vazbu. Moc se mi to nelíbilo. Neposlouchalo se to moc dobře. Považoval jsem se za dobrého školitele. Ve skutečnosti se mě to dost dotklo. Na další školení jsem se připravil o hodně lépe, dal jsem na rady kamaráda a školení dopadlo o hodně lépe.
TIP #1
Když dostanete zpětnou vazbu, zkuste se z ní poučit. Jako školitelé/bezpečáci ji bohužel nedostanete moc často. Važte se každé kritiky. Nemusíte ji brát extra vážně, ale buďte za ni vděční. Málokdo si dá tu práci, aby si Vaše školení poslechl, natož aby Vám k tomu ještě něco řekl.
DRUHÉ PROZŘENÍ
Po první kritice se zdálo, že už se ze mě stal ten nejlepší školitel. Školení mě bavilo. Chtěl jsem se zlepšovat. Hledal jsem všechny možné rady, jak lépe školit. Jak zaujmout publikum. Jak lépe vysvětlovat. Většina nefungovala. Školení bezpečnosti práce se trochu vymyká.
#1: Ty lidi nepřišli na školení dobrovolně
#2: Ty lidi to nezajímá
#3: Ty lidi chtějí, aby to co nejdříve skončilo
#4: Ty lidi za školení neplatí
Triky z internetu fungují, pokud lidi téma školení aspoň trochu zajíma. Představte si, že školíte partu nových zaměstnanců na vstupním školení. I kdybyste náhodou byli ten nejlepší školitel. Ten školitel před Vámi byl pravděpodobně uspávač hadů s PowerPointem plným citací ze zákonů. Vaše výchozí pozice je špatná. Ty lidí ví, že to bude hrůza.
TŘETÍ PROZŘENÍ
A pak se začaly věci trochu měnit. Některé triky z YouTube fungovaly. Zdálo se mi, že to moje školení začíná fungovat. Občas se dokonce někdo zapojil do menší diskuze. A pak se to stalo. Někdo mi poradil, ať si to svoje školení nahraju. Stačí zvuk. 
Nevěřili byste, jak jsem se po poslechu styděl. Trapné. Nudné. Nezáživné. A pořád jsem opakoval jakési “prostě”, “vlastně”, “jakoby”, “emmm”. A plno dalších. Když stojíte před lidmi a mluvíte, skoro si těchto slov nevšimnete. Ale po poslechu se zděsíte, co Vám to leze z pusy. Bohudík se to dá řešit. Můžete se toho zbavit. Není to snadné.
Dalším častý problém představuje rychlost projevu. Nervy. Stres. Málo času. Člověka to nutí spěchat. Z nahrávky zjistíte, že sami sobě nerozumíte. Buď mluvíte moc rychle nebo huhňáte. Všechno se dá vylepšit. Ale musíte se nahrát. Musíte si to poslechnout. A musíte na sobě začít pracovat. Věřte mi, bude to bolet.
Když školíte tak pravděpodobně mluvíte rychle a používáte vycpávková slova. Dělají to všichni. Kdo to nedělá, vypadá jako profík
ČTVRTÉ PROZŘENÍ
Lidi zajímají příběhy. Málokdo umí vyprávět příběhy. I to se dá naučit. Během školení BOZP a PO příběhy nepoužíváme. Škoda. Příběh může zaměstnance vtáhnout. Stojí za to na tom zapracovat.
Začal jsem se o příběhy zajímat. Existuje nespočet knížek o příbězích. Málokterá stojí za to. Až najdete tu pravou, držte se jí. Příběhy během školení fungují. Můj oblíbený, který do dnes používam se hodí při vysvětlování rizikových faktorů. Začínám vždy od nebezpečí:
Nebezpečí Vám může způsobit pracovní úraz. Rizikový faktor Vám způsbobí nemoc z povolání. Dobře se to vysvětluje například na hluku. Když pracujete v hlučném prostředí, nic se neděje. Odpracujete jednu směnu, příjdete domů a vše je v pořádku. Po týdnu, měsící, po roce se nic zvláštního neděje. Ale po 5 nebo 10 letech příjdete domů a neuslyšíte svou manželku (významná pauza) - to nemusí až tak vadit (smích těch, co poslouchají). Ale bohužel neuslyšíte ani své děti, svá vnoučata, své kamarády. Máte nemoc z povolání.
Když si v práci zlomíte ruku, tak Vám ji v nemocnici dají do sádry a za 2 měsíce to bude jako předtím. Ale když budete mít nemoc z povolání, tak už to nikdy nebude jako předtím. Když se Vám zhorší sluch, tak Vám to doktor jehlou nespraví. Možná Vám dají naslouchátka. Ale už to nikdy nebude stejné. A tak to platí pro všechny rizikové faktory. Když budete mít karpály, můžete jít na operaci, ale už to nikdy nebude jako předtím.
CO DÁL?
Asi sami cítíte, že školit BOZP a PO aspoň dobře nebude snadné. Proto jsme se s Vítem rozhodli, že pro Vás připravíme školení zaměřené přímo na tento problém. Školení lidí, které to nezajímá. Seženeme ty nejlepší lektory a společně se naučíme lépe školit.
307P
komunita
pro bezpečáky
potkejme se
konference@307P.cz
kontakt
vít hofman
zakladatel
+420 730 732 751
LinkedIn
konference@307P.cz
kamil procházka
zakladatel
+420 605 106 050
LinkedIn
konference@307P.cz
bookmarklist