prosinec 2024
Alkohol
Kamil Procházka
Ještě se mi nepoštěstilo, aby někde udělali kontrolu na alkohol podle zákona. Přitom si myslím, že to není až tak složité. Zkusím alespoň nastínit, co vidím a není to správně.
Často se setkávám s tím, že výzvu pro provedení tzv. orientačního vyšetření dělá kdekdo. Třeba vrátný nebo bezpečák. V horším případě bez písemného pověření a v lepším případě s písemným pověřením, které bohužel trochu ztrácí smysl. Tyto lidi legálně pověřit nelze. Bohužel.
Další problém nastává v případě, kdy dojde k výzvě k provedení orientačního vyšetření a vyzvaný odmítne. On totiž ve většině případů odmítnout může. A i když odmítnou může, tak si hodně lidí myslím, že to automaticky znamená vyhazov. Vezměme jako příklad docela šílený případ, který jsem nedávno našel na LinkedIn. Učitele našli v kabinetu plném vypitých lahví od alkoholu. Alkohol z nich byl cítit. Vyzvali je k dechové zkoušce. Učitelé odmítli a šli domů. Vidělo to několik kolegů. Okamžitě došlo na výpovědi a po několika letech škola prohrává soud za neprávoplatnou výpověď.
Schválně se mrkněte, co o tom případu psali na LinkedInu. Mi to přišlo zajímavé. Všichni se divíme, jak je možné, že soud učitele neodsoudil. Ale asi k tomu měl dobrý důvod. A možná bychom se z toho mohli zkusit poučit a nedělat podobné chyby jako zmíněná škola.
Možná by stačilo celý ten proces udělat podle zákona. Dotáhnout to tak, jak to má být. A ne se spoléhat na svědectví osob, které později ani nepůjde použít.
Dalším zásadním problémem našeho soudního systému je, že pokud někoho opravdu v práci pod vlivem chytnete, a uděláte vše podle pravidel, stejně ho jaksi nemůžete vyhodit. Tedy pokud se jedná o první porušení a není to někdo, kdo vykonává nebezpečnou práci. Myslím, že v jednom případě se jednalo o mistra v těžkém provozu a i když nadýchal, na vyhazov to nebylo. Ale třeba si to jen špatně pamatuji.
namátková kontrola
Poslední zajímavý nešvar představují namátkové kontroly. Ty se taky dělat nesmí. Příkladem budiž turniket na vrátnici, který náhodně vybírá lidi a vrátní jim musejí dávat “dýchnout”. To je totální šílenost. Jednak vrátný sám nikomu dát “dýchnout” nemůže. A jednak nelze vyzvat k orientačnímu vyšetření jen tak podle turniketu. Prostě to nejde.
A zcela mimo systém se nacházejí externí osoby. Jak chcete podle zákona donutit někoho, kdo nemá vedoucího zaměstnance k tomu, aby si šel dýchnout? Budete snad volat policii? Možná budete muset. Otázka zní: za jak dlouho přijedou?
Téma vypadá složitě a proto nás s Vítem napadlo: pojďme to nějak vyřešit. Pojďme to téma hezky zpracovat. Už brzy se můžete těšit na vyřešený problém. Dejte nám chvilku.
Začali jsme alespoň krátkých videem, kde jsme se snažili nastínit slabá místa kontrol na alkohol v práci. Stojí zato podívat se aspoň na komentáře :-)
307P
komunita
pro bezpečáky
potkejme se
konference@307P.cz
kontakt
vít hofman
zakladatel
+420 730 732 751
LinkedIn
konference@307P.cz
kamil procházka
zakladatel
+420 605 106 050
LinkedIn
konference@307P.cz
bookmarklist