Někdo říká LOTO, někdo LOTOTO, ale asi myslíme to samé. Vypnu to, zamklu to a ověřím, že to nejde spustit. Teprve pak začnu pracovat. Kdyby všechno bylo tak snadné.
Vypadá to docela jednoduše, ale tak úplně jednoduché to není. Dá se toho hodně pokazit. Pokud se zrovna rozhodujete, jestli LOTO zavést, čtěte. Pokud už ho máme, nečtěte (budete zklamaní).
Ideální je zavádět plošně pro celou fabriku. V prvním kroku je nutné si sepsat seznam všech armatur a hlavních vypínačů elektřiny, které budete chtít zamykat. Říkejme jim izolační body. Ten seznam by měl být docela podrobný. Na jeho základě totiž necháte vyrobit značení izolačních bodů. Bez značení to jde, ale bude to docela nepřehledné.
Bez značení může snadno dojít k omylům. Pokud izolační body fotíte do instrukce bez označení, určitě to někdo poplete. Pokud máte pár izolačních bodů, tak se asi obejdete bez značení, ale mám raději značení. Taky si ho zamilujete. A už nikdy nebudete chtít nic jiného. Slibuju. Teď nelžu.
Pokud značení izolačních bodů uděláte opravdu hezky, tak Vám to přinese velkou prestiž. Označené izolační body vypadají opravdu hezky a velice zkulturní pracovní prostředí. Stanou se terčem pochval a obdivu u auditů a různých kontrol, které na provoz pořád chodí. Vyplatí se to.
Jakmile máte seznam izolačních bodů, můžete ho poslat někomu, kdo ty body vyrobí. Nezapomeňte do seznamu napsat: název izolačního bodu, název stroje a materiál značení. Materiál, to je panečku problém. Amatéři značí nálepkami. Ale nálepky nelze použít všude a časem se odlepí. Budete překvapeni jak brzy. Tady se vyplatí zainvestovat.
Jako správný amatér jsem taky začínal se samolepkami. Nestálo to za to. Často se vyráběly nové nálepky dříve, než se vše označilo. Trochu ostuda.
Dá se použít plast nebo kov. Kov je drahý, ale třeba na páře s plastem neuděláte moc parády. Musíte se dobře rozhodnout. Můžete tím do budoucna ušetřit plno peněz.
Většinou si pro značení vystačíte se 2 formáty. Pro hlavní uzávěry elektřiny se hodí čtvercová cedulka 6 x 6. Pro ostatní použijte trochu větší obdelník. A teď ta důležitá věc, kterou hodně lidí dělá špatně. Na cedulku musíte napsat informace ze seznamu. Z cedulky musíte poznat, o jakou energii se jedná, které zařízení vypína a pokud nevypíná celé zařízení, tak i kterou část zařízení vypne. Různé energie označte slovně i barevně. Udělejte si barevné kódování energií. Můžete se inspirovat normou. Nedoporučuje používat nekontrastní kombinace barev.
Pokud to uděláte tím klasickým americkým způsobem, že všechny vypínače elektrické energie označíte E-1, tak na provoze budete mít hodně cedulek E-1. Je to matoucí a někdo může udělat chybu. Se správným značením může taky někdo udělat chybu, ale bude se Vám to před OIP nebo soudem lépe vysvětlovat - že jste udělali maximum.
příklad značení izolačních bodů
Seznamem izolačních bodů ušetříte peníze. Představte si, že máte okolo 300 izolačních bodů a budete značení vyrábět po 10 kusech. To bude stát plno peněz. Proto máte seznam. Pošlete jim zadání na 300 ks, dají slevu a jen jedno poštovné. Značení už máte v kanclu a jde se značit.
Na hlavní uzávěry elektrické energie se vyplatí použít plastovou cedulku, kterou přilepíte silikonem - nebo mamutem. To bude držet navěky. Doporučuji nezaměnit cedulky, blbě se to sundává. Když toto uděláte, najednou zjistíte, na co jsou všechny ty rozvodné skříně všude na provoze. Budou označené: kolik vypínačů najdete na rozvodných skříních na provoze? U kolika víte, co vypínají? Taky jste odpověděli hodně a žádný. Nejste sami. To je standard. Označte je a najdnou budou všichni vědět.
Ostatní izolační body musíme taky označit. Platové cedulky se dají upevnit stahovací páskou. Díru do plastové cedulky uděláte děrovačkou na papír. Stahovačku protáhnete dírou a upevníte u izolačního bodu - místo se vždycky najde. Některé izolační body (mimo elektřinu) půjdou označit i pomocí mamuta, ale obvykle na to není prostor. Pokud použijete kovové cedulky, použijte i kovovou stahovací pásku. Cena se může zdát vyšší, ale nebudete litovat. Nerezová přežije i cedulku. Během označování si nezapomeňte pořizovat fotky.
Jednou v životě jsem značil ventily na páře plastem. Už vím, že se to nedělá. Do druhého dne byly roztočené a horko-těžko jsem musel vymýšlet, co s tím. Kovová cedulka vyhrála. Cenou nepotěší, ale výdrží. Kovová cedulka a platová stahovačka taky moc nefunguje. Plast odejde o dost dřív než kov a pak se všude válejí ty drahé kovové cedulky.
příklad kovového značení
Někteří chytráci Vám budou tvrdit (já mezi ně patřil), že stačí nakoupit cedulky a psát na ně texty lihovkou. Vyzkoušeno, lihovka po čase zmizí. Je potřeba UV tisk na plast nebo laser na kov.
Lihovka pomůže a práci urychlí. Bohužel zejména ve venkovním prostředí překvapí nízkou životností. Nápisy velice rychle zmizí. Slunce tady není přítel.
Můžete se setkat i s názorem, že můžete pro jednoznačnost izolační body označit číslováním. Můžete, ale nepomůže to přehlednosti. Čísla taky nepoužívejte.
Máte označeno a nafoceno. Teď potřebujete instrukce. A tady už musíte vědět, co dělate. Neexistuje ideální instrukce pro všechny. Viděl jsem jednoduché instrukce. Viděl jsem složité instrukce. Každá může mít své opodstatnění. Mám rád v instrukcích fotografie izolačních bodů, na kterých jde vidět značení. Fotku doplňte textem ze značení, ať je vše jasné. A pak může nastat několik problémů. Někdo musí rozhodnout, jestli pro každý zásah do stroje budete zamykat všechny energie. Zažil jsem firmy, kde to byla nutnost. Ideální je vypracovat instrukci pro každý stroj. Pro některé stroje/situace možná vypracujete instrukcí více.
V instrukci nezapomeňte na LOTO prvky. Některé izolační body lze uzamknout pouze zámkem, ale i na moderních provozech najdete armatury, které zámkem jen tak nezamknete. O jističích ani nemluvím. Ze široké nabídky LOTO prvků si určitě vyberete. Akorát si dávejte pozor na to, abyste nekoupili zajíce v pytli. Ne každý LOTO prvek v nabídce distributorů najde v ČR své uplatnění. Některé se používají na speciální jističe v USA a některé ani nedokážete použít. Dalším problém nastane, pokud nakoupíte mnoho různých druhů. Lidem se budou špatně používat. Čím méně druhů, tím lépe. Bohužel se ve firmách často setkávám se sklady plných LOTO prvků, které neumí nikdo použít.
Nezapomeňte na energii, která i po vypnutí a uzamčení izolačního bodu může zůstat v zařízení. Dobrým příkladem jsou stroje s kondenzátory, rozvody vzduchu, páry apod. I když je uzavřete a uzamknete, může dojít k úrazu - stroj se může pohnout, něco může spadnout. Všechna tato nebezpečí musíte do instrukcí zahrnout. To nemusí být snadné. Zejména u starších strojů to může představovat zásadní problém, který ani nemusí mít řešení.
Jakmile máte vypracované instrukce, tak přichází na řadu směrnice. Tam musíte popsat všechny možné varianty použití. Často se zapomíná na situace, kdy se provádí údržbářské práce na zařízení, ale nelze jej vypnout. Zapomíná se na ně zejména proto, že nikdo pořádně neví, jak takové situace řešit. Musíte to nějak vymyslet.
Další zásadní věc ve směrnici je systém klíčů. Ideální je používat více barev. Pro každou skupinu osob jinou. Často dělíme uživatele na údržbu, operátory, externí firmy a jednu barvu si necháváme na delší odstávky. Ale záleží to čistě na Vás. U klíču můžete využít tzv. KD klíče, KA klíče a MK/GMK. Každy typ se může hodit.
rozdělení zámků a jejich funkce
Ve směrnici nezapomeňte na kompetence osob. Někdo může zamykat energie, někdo může umisťovat zámek na petlici / LOTO box. Osobně bych asi nenechával externí firmu zajišťovat zařízení, které vidí poprvé v životě. Ale dost záleží na situaci a hlavně složitosti zajištění.
Do směrnice napište všechno a nezapomeňte na to, co bude dělat, až chudák zaměstnanec zamkne izolační bod a odejde domů. Budete stříhat nebo použijete MK? A jak zjistíte, že zámek můžete odstranit?
Nezapomeňte na petlice a LOTO boxy. Petlici použijete pro jeden izolační bod, který potřebuje zamknout více osob. LOTO box použijete, pokud má stroj více izolačním bodů a bude je uzamykat více osob. Pokud budete LOTO box používat, zvažte KA zámky. Sadu KA zámků můžete použít pro uzamčení celého stroje a do LOTO boxu pak umístíte jediný klíč, kterým posléze odemknete všechny zámky.
Napsat aspoň trochu solidní LOTO směrnici není legrace, ale když se Vám to povede, musíte ještě všechny, proškolit. Nemusíte školit všechny ze všeho, ale uznejte sami, že každý, kdo do firmy vstoupí by měl vědět, že zámky nesmí za žádných okolností odstraňovat. Ty zámky bývají často plastové a nepotřebujete moc síly k jejich odstranění.