březen 2024
Kreslení a BOZP
Kamil Procházka
Bezpečák by měl umět kde co. Třeba i pracovat s vektorovou grafikou. Může se to hodit. Udělat schéma, připravit únikový plán, vývojový diagram do směrnice a plno dalšího využití.
Tedy většinou si klidně vystačíte s PowerPointem, ale někdy chcete udělat něco trochu lépe a PowerPoint to umí jen průměrně. Lépe to neumí. Navíc je s ním problém, když potřebujete větší rozlišení než A3. Pak už je to dost improvizace a vypadá to divně (někdy i trochu legračně).
A tady přichází na řadu vektorová grafika. Pokud se to naučíte, budete moci kreslit obrázky, které půjdou zvětšovat do nekonečna a klidně si můžete troufnout na únikový plán o rozměru A0. Ten opravdu nikdo nepřehlédne. Vyzkoušeno, funguje to. A to tajemství? Vektor. V běžném životě je to vždycky buď vektor nebo bitmapa. Bitmapa nejde zvětšit bez výrazné ztráty kvality. Určitě to znáte v fotek. Když ji zvětšíte moc, uvidíte je barevné kostičky, které vzdáleně připomínají to, co jste se snažili zvětšit. U vektorové grafiky se Vám to nestane.
A v čem vektorovou grafiku dělat? Existují na to speciální programy. Některé platíte měsíčně (Adobe Illustrator). Některé jednorázově (Corel Draw, Affinity Designer). A některé jsou dokonce zadarmo (InkScape). Pro to naše bezpečácké kreslení je Adobe Illustrator zbytečný, řekněme si to na rovinu. Je sice nejlepší, ale 90 % funkcí nikdy nepoužijete. Pro ty naše bezpečácké aplikace nám bude stačit pravděpodobně cokoli. Osobně jsem si náhodou vybral Affinity Designer, protože není drahý. Funguje. A zvykl jsem si na něj. Zkoušel jsem i Illustrator a InkScape, ale Illustrátor mi přišel pro mě potřeby stejný jako Affinity, ale drahý. InkScape jsem se nikdy nenaučil efektivně používat. Má pro mě nepoužitelné klávesové zkratky.
Problém většiny lidí je, že I když by se v grafickém programu mohli naučit pracovat sami, tak nemají dostatečnou motivaci a zastaví je první problém. A na začátku těch problémů JE hodně. Ne vše funguje intuitivně a tak jak byste si představovali. Ale když se Vám tyto první nesnáze podaří překonat, budete odměněni. Vaše výtvory bude hned vypadat mnohem lépe a mám zato, že na sebe budete pyšní.
Pro zobrazení vektoru klikněte na obrázek
A jaké je využití v bezpečácké praxi? Pro mě: únikové plány, brožury pro externí firmy, layouty pracovišť, mapy rizik, místa pro uložení LOTO prvků, označení LOTO bodů, označení LOTO zámků a plno dalších věcí. Fantazii se meze nekladou. Použití je neomezené. Když tomu propadnete, výsledky vás překvapí. Vektorová grafika vypadá tak nějak profesionálněji.
Jedna z prvních věcí, na které jsem vektorovou grafiku použil je LOTO stanice. Ty originální jsou docela nepraktické. Nemáte přehled, jestli něco nechybí. Je v nich nepořádek. Asi to znáte. Začal jsem dělat maličké plastové cedulky, na kterých je nakreslen konkrétní LOTO prvek a ten se připevní na háček. Díky tomu máte stále přehled a nic se Vám neztratí. A když ano, brzy na to přijdete.

Takovou LOTO stanici může donekonečna zvětšovat podle potřeby - nic Vás nezastaví.
307P
komunita
pro bezpečáky
potkejme se
konference@307P.cz
kontakt
vít hofman
zakladatel
+420 730 732 751
LinkedIn
konference@307P.cz
kamil procházka
zakladatel
+420 605 106 050
LinkedIn
konference@307P.cz
bookmarklist